Sigara Bağımlılığı, Sigaraya Bağlı Hastalıklar Ve Sigara Bırakma Yöntemleri


Sigaraya bağlı oluşan hastalıkların sayısı çok fazladır. Bazı rahatsızlıkların oluşmasında da dolaylı yoldan, etkili olmaktadır. Kullanılan ilaçlarda, etkileşim ve doz arttırmayı gerektirecek boyutlarda da etkileri bulunur.

Sigaraya Bağlı Oluşacak Hastalıklar Nelerdir?

  • Sigaraya bağlı olarak oluşacak hastalıkları sıralamak gerekirse:
  • Çok farklı türde, kanser hastalıklarını belirtmek mümkündür. Özellikle, akciğer, rahim, göğüs, mide, boğaz, gırtlak kanseri başta gelen türleridir.
  • Ağız sağlığında, bozulmalar meydana gelecektir. Özellikle erken yaşlarda görülen, diş çürükleri ve kayıpları örnek verilebilir.
  • Hareket sistemi rahatsızlıklarının oluşmasında da etkili olduğu gözlemlenir. Sigaranın olumsuz etkileri, dolaylı yoldan omurları da etkiyecektir. Özellikle, taşınan oksijen miktarındaki azalmaya bağlı olarak, bel ve omurga ağrıları artabilir.
  • İlaç tesiri üzerinde de olumsuz etkileri mevcuttur. Sigara kullanan kişilerde, ilaç kullanımı söz konusu ise, uygulanacak doz miktarı, doktora danışılmalıdır.
  • Yaşlanma üzerinde, sigaranın kanıtlanmış olumsuz etkileri mevcuttur.

Sigaraya Bağlı Olarak Gerçekleşen Hastalıkların Oluşma Oranları

Sigara bağımlılığının altında bazı psikolojik nedenler yatabilir. Çoğu zaman, yeni yetişen gençlerin, kendi benliklerini, kanıtlama göstergesi olarak başlar. Kullanıma başlandıktan sonra, her madde bağımlılığında görüldüğü gibi, birtakım kayıplar söz konusudur. Düzenli olarak kullanımı, aile ekonomisini olumsuz yönde etkileyecektir. Vücuda verdiği zararlar içinde, telafisi olmayan tahribatlar söz konusudur. Bazı hastalık oranları, buna verilebilecek en güzel örneklerdir.

Kadınlarda göğüs kanserine yakalanma oranı, sigara içenlerde, içmeyenlere nazaran %75 daha fazladır. Boğaz kanseri vakalarında da oluşum sebebinin %80’i, sigara kaynaklıdır. Mide kanseri vakalarında da içenlerin yakalanma oranı, içmeyenlere nazaran, iki kat şeklinde olduğu tespit edilmiştir.

Bebek bekleyen anne adaylarının, bebeklerini beklenen tarihten daha önce, dünyaya getirdikleri de gözlemlenmiştir.

Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapılmalı?

Sigarayı bırakmak isteyen kişiler için, belli kuruluşlardan destek alınması önerilebilir. Bunlardan biri de Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan, bu konuda uzman poliklinik ve danışma servisleridir. Bireysel olarak ta yapılabilecek yöntemler vardır. Sigaranın, vücuda ve bütçeye verdiği zararları, bir yere not edip, yapıştırmak etkili olacaktır. Ayrıca, tüketilen sigara paketlerinin oluşturduğu maliyeti hesaplamak, sigarayı bırakmak için etkili olacaktır.